14 Şubat 2013 Perşembe

MISIR Kedisi BASTET olduk !


Herkese Merhabalar!
Geçtiğimiz günlerde minik bir Mısır Kahire ziyaretim oldu. Mısır demek benim için artık kedi demek! Genellikle hediyelik eşyalar kediler üzerine pek hoşşş:) çok sevdim..
Ama genel olarak Kahire'yi hiç sevmedim o ayrı bir konu, neyse...

Madonna hanım için aldığım ufak tefek kedili hediyelikleri göstermeden geçemeyeceğimi anlayıp, acilinden yazı hazırladık sizler için ^^

Ondan önce bu kedi simgesiyle ilgili ufak bir mini bilgi de aktaralım hemen;

BASTET ( Kedi Tanrıça):

Misir mitolojisine gore bastet, tanrilar tanrisi ra'nin ve isis'in kizidir. efsaneye gore, bastet bir gun babasi ra'ya kizarak misir'in güneyindeki nubia colunde inzivaya cekilmis ve bir aslana donusmus. ra sonradan kizini affetmis ve misira geri cagirmis. aslan gorunumlu bastet, nilin suyunda yikanarak bir kediye donusmus. baba ra'ya kirgin olan bastet, kedinin simgelendigi bir tanrıça olmus boylece..
bastet'in tanrisal ozellikleri bununla bitmemis. basta cinsellik ve dogurganlik tanricasiyken daha sonra oluleri koruma, yagmur yagdirma, hastalara ve cocuklara sifa verme, muzik ve dans, ve ask tanricasi gibi sifatlar da yakistirilmis.

Ve önemli gördüğüm bir bilgi daha: kedi öldürmek, bizzat firavunun korumasında olan bu hayvana zarar vermek çok büyük bir şuçtur. diğer yarı-tanrı özelliklerini taşıyanlar gibi ölen bir kedi de mumyalanarak defnedilirdi ki mumyalanmış kedi kalıntılarına da çeşitli kazılarda rastlanmıştır.

Benim Bastet'im Madonna'm^.^


Ve alışeriş zamanı!:

Öncelikle Papirüscü'de yaptırdığım Madonna ve bana özel olan papirüsü paylaşmak istiyorum. Papirüsün üzerindeki kedi Bastet, yan tarafta yukarıdan aşağıya Asya yazıyor ve tam ortamızdaki baykuş sevgili Madonna'mın M si:) en altta Good life together forever diye bir mini notumuz var:)

2. olarak tabiki Bastet'in magneti :


Ve son olarak Bastet biblolarımız (umarım birileri kıskançlık yapıp aşağı indirmez onları^.^)


Aynı zamanda Bast yada Bastet'in güzel bir kedi ismi olacağının hatırlatmasını da yapıyorum.

Bir gün Mısır'a gittiğinizde bol bol kedili alışverişler dileriz ^.^